Öğrenme Stilleri ve Çocuğunuzun Eğitimine Etkisi

Öğrenme Stilleri ve Çocuğunuzun Eğitimine Etkisi

Öğrenme stilleri  ve çocuğunuzun eğitimine etkisi konusuna başlamadan önce çocuğunuzun en iyi nasıl öğrendiğini belirleyerek, ihtiyaçlarına daha iyi karşılayan bir öğrenme ortamı oluşturabilirsiniz.

Çocukların çeşitli şekillerde öğrendikleri gerçeği artık bir sır değil.

Hayat her zaman çocuğunuzun öğrenme stiline uymuyorsa, ona kendiniz bu eğitimi vererek yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun artılarını yönlerini belirleyerek,  çalışma saatlerine uygun faaliyetleri dahil ederek, erkenden başlayarak akademik başarı elde etmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Öğrenme Stilleri üzerine

 

Öğrenme stilleri çeşitli şekillerde ayrılabilir; bu nedenle, bilmediğiniz stillere referanslar bulmanız mümkündür, ancak biz en yaygın 7 tanesinden bahsedeceğiz.

Öğrencilerin genellikle birden fazla öğrenme stili kategorisine geçtiğini unutmamak önemlidir. Çocuğunuz işitsel, sosyal, mantıklı ya da yalnız öğrenmeyi seven bir öğrenci olabilir.

Öğrencinizin hangi kategorilere girdiğini belirlemek, ihtiyaçlarına en uygun akademik bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun Öğrenme Stilini Belirlemek

Çocuğunuzun stilini belirlemenin en önemli kısmı, onu tercihen ölçülebilir sonuçları görüntüleyebileceğiniz bir ortamda gözlemektir.

Eğer çocuğunuzun bazı stillerde zorlandığını farkederseniz, potansiyel öğrenme stillerini daraltabilirsiniz.

Çocuğunuzu, öğrenme stilinin belirlenmesine yardımcı olabilecek bir teste de sokabilirsiniz. Bunları bazı kaynaklardan ya da çeşitli internet sitelerinden elde edebilmeniz mümkündür ve başlangıç olarak bu testler işinize yarayacaktır.

Bu değerlendirmeler her zaman 100% doğru olmayabilir ancak sizin için güzel bir başlangıç noktası oluşturacaklardır.

Son olarak, her bir öğrenme stilinin eğilimlerini öğrenin. Bir veya birden fazla kategoriye giren öğrenciler tarafından hangi özelliklerin gösterildiğini bilmek, çocuğunuza yardımcı olabilmeniz için sizi donatacaktır.

7 Öğrenme Stili

 

  1. Görsel Öğrenme Stilleri

 

Görsel Stil, öğrencilerin görüntüleri bilgi ile ilişkilendirdikleri çok yaygın bir öğrenme şeklidir. Buna resimler, grafikler ve diyagramlar da eklenebilir. Genellikle okumaya eğilimlidirler (dinlemenin tersine) ve duyarak öğrenme konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirler. Seslerden öte genelde tercihleri görseller olur ve bir işe ya da projeye başlamadan önce, projenin amacını ve hedefin görsel halini görmek isterler.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Ona yardımcı olabilmek için eğitimine, renk kodlarıyla organize edebilme becerisini ya da kendi işlerini mantıklı bir şekilde çözebilmesini sağlamak için görsel materyaller ekleyin.

 

  1. İşitsel Öğrenme Stilleri

 

İşitsel olarak öğrenmeye meyilli olan öğrenciler, çoğu zaman dinleyerek ve tekrar ederek daha iyi öğrenirler.

Bu öğrenme stili geleneksel yapıdaki etrafımızdaki okullarda çokça uygulanır. Öğrenciler yüksek sesle okuma, anlatma ve sınıfça konuşma yapılan etkilikleri çok severler.

Bu çocuklar genelde dilbilgisi kurallarını ve diğer dil zorluklarını severler, fakat genelde yavaş okuma eğilimleri olabilir.

Sözlü talimatlara iyi yanıt verirler ve çoğunlukla sosyal öğrencilerdir.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Öğrenme ortamına radyo programı kayıtları, videolar ve kaydedilmiş dersler ekleyerek, daha iyi öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuz size bir bilgi aktarırken onu iyi dinlemeye çalışın. Grup tartışmaları düzenleyin ve performansını artırabilmesi için onu teşvik edin.

 

  1. Sözel Öğrenme Stilleri

 

Okumaya ve yazmaya aşık olan çocuklar, sözel öğrenme stilinin bir parçası olabilirler. Bu hem yazılı hem de sözlü yazıyı içerebilir.

Bu öğrenciler de görsel zekalı öğrenciler gibi görselleri çok severler.

Muhtemelen hem okulda hem de dışarda zevk alarak okuma yaparlar ve videoların daha çok işe yarayacak olabilmesine rağmen çoğu zaman videoların yazılı hallerine odaklanırlar.

Genellikle kağıtlara not alarak, tahtaya yazılar yazarak ya da listeler yaparak çalışırlar.

Hepsinden öte, tekrarı yapmayı çok severler ve o an öğrendikleri şeylerden bahsetmeyi çok severler.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Talimatları yüksek sesle okumayı ve onlarla bolca konuşmayı deneyin ve bunu birden daha fazla kez deneyin.

Çocuğunuzun hafızasını güçlendirmek için ona tekerlemeler ve şarkılar hazırlayabilirsiniz. Hatta bunları öğrenmesi gereken bilgilerle bağdaştırabilirsiniz.

 

  1. Fiziksel Öğrenme Stilleri

 

Fiziksel ya da kinestetik stilde çocuklar en iyi dokunarak ve hissederek öğrenirler. Bu şekilde öğrenmeye eğilimli olan öğrenciler genelde el hareketlerini kullanırlar ve genelde öğrenme alanında bir objeyi hareket ettirirler.

Mümkün olduğunda ellerini kullanıp öğrenmek isterler. Yani aktif bir öğrenme ortamına ihtiyaçları vardır. Bu yüzden tekrar etmeyi, yap-bozlarla oynamayı ve hareket etmeyi çok severler.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Onlara bazı şeyleri hatırlatmaya çalışırken, biraz daha farklı yollarla anlatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ders sırasında bazen yürüyebilmesine, hareket edebilmesine müsade etmelisiniz.

Aile gezileri ve etkinlikleri ile öğrenme ortamına katkıda bulunabilirsiniz.

  1. Mantıksal Öğrenme Stilleri

 

Mantıksal veya matematiksel öğrencilerin sayılarla ve kalıplarla araları harikadır. Olgular arasında bağlantılar kurmayı çok severler.

Somut olarak kanıtlandığı koşullarda istatistiği çok severler.

Gerçek çalışma süreci ile çok ilgili ve sistematiktirler.

Alınan emirleri süzgeçlerinden geçirdikten sonra genellikler diğer öğrenciler için, onların anlayacağı şekilde, talimatlar oluştururlar.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Yapacağı ödevi “neden” yapması gerektiğini ona güzelce anlatın. Eğer yaptığı ya da yapacağı şeyin sebebini net olarak anlarsa, işinde daha da başarılı olacaktır.

Ona işlerini yaparken listeler oluşturmasında, sistemli bir şekilde işler ilerletmesinde yardımcı olabilirsiniz.

 

  1. Sosyal Öğrenme Stilleri

 

Çoğu öğrenci, yukarıdaki öğrenme stillerine ek olarak hem sosyal hem de yalnız olmayı tercih edebilirler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, sosyal öğrenciler, insanlarla konuşurken ya da yazışırken mükemmel iletişimcidirler.

Kalabalık sınıflar içerisinde oluşturulan küçük gruplar, bu tarz öğrencilerin sevdikleri ortamlardır.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Rahatça çalışabilecekleri arkadaş gruplarını oluşturun.

Aile olarak bile bu ortamı sağlamayı düşünebilirsiniz.

 

  1. Yalnız Öğrenme Stilleri

 

Yalnız ya da kişisel öğrenme odaklı bu öğrenciler için, tek başlarına çalıştıkları saatler en önemli saatlerdir. Bu öğrenciler genelde biraz daha içe kapanıktır ve yalnız bırakıldıklarında genelde işlerine odaklanırlar.

Çocuğunuza yardımcı olabilmek için:

Ona dikkatini dağıtabilecek sesli ortamlardan uzak, sessiz, tek başına çalışırken odaklanabileceği bir öğrenme ortamı sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun öğrenme stili ne olursa olsun, daima esnek olmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Çocuğunuzun nasıl öğrendiğini keşfederek zaten doğru yolda ilerliyorsunuz. Öğrencinizin akademik başarısını daha üst seviyeye taşımak için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz.