Doğru Anaokulunu Seçmek

Doğru Anaokulunu Seçmek

Heather Worthley’nin en büyük oğlu Max için doğru anaokulunu seçmek konusundaki paniği, o anaokuluna başlamadan tam yedi ay önce Şubat ayında gerçekleşti. Seattle’ın yeni okul seçimi planına göre, oğlu şehirdeki 63 anaokulundan birine katılabilirdi. Diğer ebeveynlerden duyduğu konuşmalar Worthley’yi harekete geçirene kadar Eylül ayına kadar olan süreç uzun bir süreç gibi görünüyordu. Ebeveynlerden birçoğu test puanlarını göz ardı ediyor, kimileri ise müdürler ve öğretmenler ile sohbet ederek, son gelişmeler için birbirlerine danışıyorlardı.

Bazı ebeveynler özel ya da yakın bir okul seçerek kararlarını vermişlerdi, ancak Worthley ve kocası çocuklarını kentteki bir devlet okuluna göndermeye kararlıydı. Soru şuydu. Hangisini seçeceklerdi? Bir ay boyunca tam yedi okul ziyaret ettiler; bitmeyen felaket turları ve öğretmenler, arkadaşlar ve ailelerle yapılan sayısız sohbetten sonra, anaokulundan başlayarak, sekizinci sınıfa kadar eğitim veren bir okulda karar kıldılar.
Şimdi, dört yıl sonra, Max çok başarılı.
Worthley “Gerçekten memnunuz” dedi.

Çok şükür, yıllar boyunca başka bir okul daha seçmek zorunda değiliz!

Betty Holcomb, “Not Guilty! The Good News for Working Mothers” ‘ın yazarıdır. (Touchstone, May 2000)

Doğru Anaokulunu Seçmek

Doğru Anaokulunu Seçmek : Seçenekleri Artırma

Kısa süre önce Worthley, yakındaki bir okula basitçe Max’ı kaydettirecekti. Politikacılar ve eğitimciler okul konusunda daha fazla seçenek sunmaya çalışırken, daha fazla ebeveyn gün geçtikçe Worthey ile aynı duruma düşürüyor.
Geçen sene, tüm ülkede anaokulundan 12. Sınıfa kadar eğitim veren okullardaki öğrencilerin dörtte biri yakınlarındaki bir okula gitmenin dışında bir tercih kullandılar. Birkaç bölge, Seattle’ın yaptığı gibi birçok seçenek sunmamasına rağmen, çoğu geleneksel okulun yanı sıra, üstün zekalı çocuklar için ve özel müfredat programlarına sahip en az bir veya iki alternatif sunuyor.

Resmi bir okul programı seçimi olmasa bile, bazı bölgelerde ebeveynlerin çocuklarını başka bir okula kaydolabilmeleri için dilekçe vermelerine izin verilir. Her yıl birçok ebeveyn hala seçimlerini eski moda yollar yapıyor: en yakın okulu tercih ederek. Ama bir okulu nasıl seçebilirsiniz ki? Dallas’ta yaşayan 2 çocuk annesi Cathy Gilberg, “Bu işe başlamak gerçekten korkunç” dedi. “Yetersiz bilgilerinize dayalı olarakönemli bir karar vermeye çalışıyorsunuz, ancak neyi aradığınızı bildikten sonra doğru olanı seçmenin o kadar zor olmadığını keşfettik.” Ebeveynler ve uzmanlar, bir okulun genel kalitesini belirlemenin en iyi yolunun çeşitli faktörleri araştırmak olduğunu kabul ediyorlar.

Doğru Anaokulunu Seçmek : Test sonuçları

Çoğu kişi, okulların sınav puanlarına bakarak bu işe başlar çünkü bunlar çocukların okuma, yazma ve aritmetik öğrenme seviyelerinin barometrelerindendir. Ulusal olarak uygulanan “Şehirlerin Başarı Testi” gibi bazı sınavlar uzun zamandır kullanılmaktadırlar ve o bölgedeki öğrencilerin ülke genelindeki öğrencilerle karşılaştırmalarına hızlı bir bakış atmak için işe yarar bir yöntemdir. Devlet tarafından hazırlanan ve diğer sınavlara kıyasla daha yeni olan sınavlar ise bir okulun performansını aynı bölgedeki diğer okullarla karşılaştırmaya çalışır. Okulun test sonuçlarını okulun idari bölümünden talep edebilirsiniz.

Test sonuçları aynı zamanda yerel gazetelerde ve okulların Web sitelerinde de yayınlanmaktadır. İşe test puanlarını araştırmakla başlamak iyi bir başlangıç noktası olmasına rağmen, bu sonuçlara daha yakından bakılması gerekir. Bazı durumlarda, testler o kadar yenidir ki, sonuçlar güvenilmez olabilir.
Miami-Dade County Kamu Okulları İçin Yurttaşlık Koalisyonu Başkanı Betty Noe, “Florida’da bir kaç yıl önce devlet yeni bir test başlattıktan sonra test sonuçlarında bir düşüş gözlemledik. Ancak şimdi bu sonuçların arttığı gözlemleniyor. Çünkü öğrenciler ve öğretmenler bu sınavlara daha iyi hazırlanıyorlar” diye belirtti. “Test sonuçlarına bu kadar güvenmezdim.”Ulusal Eğitim Derneği, Öğretim ve Öğrenme Direktörü Lynn Coffin,

“Bir ebeveynin test puanlarını görmezden gelmesini söylemem, ancak her zaman tam sonucu bize yansıtmayabilir” diyor. “Düşük puanlara sahip ve aynı zamanda olağanüstü işler çıkartan bazı okullarımız var. Bunun yanı sıra, zengin bir müfredat için daha az vakit ayrılan ve yüksek puan alan okullarımız da var” dedi.

Doğru Anaokulunu Seçmek : Ne kadar büyük, ne kadar kalabalık

Ülke genelindeki kayıtlarla, okulun büyüklüğü, kapasitesi ve sınıfların büyüklüğü özellikle önemlidir. Birçok bölge yıllar boyunca yeni bir okul inşa etmedi ve her yıl giderek artan sayıda öğrenci kaynaklarını zorluyor. Kalabalık bir ilkokulda çocuklar, yemekhanede, spor salonunda veya otobüslerde aynı anda bulunamamakta, bu da öğle arası molalarının zaman zaman kademeli olarak ilerlemesi, kısa sürmesi, erken başlaması veya geç bitirilmesi gibi problemlere yol açabilmektedir.
Texas bölgesindeki Okul Aile Birliği Yönetim kurulunda görev yapan, 3 çocuk annesi Pat Millican “Okulun boyutu bakacağım ilk şey” diyor.
Küçük sınıfları olan okullarda öğrenciler, öğretmenleri ve personeli tarafından tanınmaktalar, büyük sınıfları olan, büyük okullarda ise, okul müdürleri muhtemelen sadece problem yaşayan çocukları tanıyorlar.

Araştırmalar, okulların büyüklüğünün önemini desteklemektedir: 10.000’den fazla öğrenciyi takip eden ve on yıllık bir proje olan ÖÖBO raporu (Öğrenci Öğretmen Başarı Oranı), ilköğretim dönemlerinden başlamak üzere, bu durumun başarının kritik bir ölçüsü olduğunu göstermektedir. Daha küçük sınıflarda okula giden çocuklar daha yüksek başarılar elde ettiler. Bunun yanı sıra, liseden mezun olma ve üniversite giriş sınavlarında yüksek puan alma olasılıkları daha yüksek. Uzmanlar, bir okulda ideal öğrenci sayısının en fazla 300 öğrenci olduğunu ve en iyi öğrenci-öğretmen oranının 18’e 1 olduğunu kabul ediyorlar. Bu orana nadiren ulaşılıyor, ancak bazı okullar, ücretli ya da asistan öğretmen işe alarak bu oranı daha iyiye taşımaya çalışıyorlar.

Doğru Anaokulunu Seçmek : Ebeveynlerin Katılımı

Chicago’da bulunan Ulusal Okul Aile Birliği Başkanı Ginny Markell, “En iyi okullarda, ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerine tam olarak katıldıkları görülüyor” diyor. “Karar verme sürecinin bir parçası olmaları için aranıyorlar. Hatta, müfredatta ve okul bütçesinde söz hakları var”. Çalışma sonrasında yapılan incelemelerde, çocuklara ev ödevi verilmeli mi yoksa verilmemeli mi gibi konulardaki yardımları ile beraber; öğrencilerin başarıları artıyor. Bir okulun katılımınızı teşvik edip etmeyeceğini nasıl anlayabilirsiniz? “Okulda iken, diğer ebeveynler ile görüşün,” diyor Noe. “Bir okul aile birliği etkinliğine katılmak ya da kütüphanede gönüllü olmak için orada olabilirler.” Onlara okuldan gelen iletişim düzeyinden memnun olup olmadıklarını ve çocuklarının eğitimine dahil olmak için davet edilip edilmediklerini sorun.

Doğru Anaokulunu Seçmek : Okul Müdürünün Eğitim Felsefesi

Sizi hoş bir şekilde karşılamasının dışında, bir müdür sizinle aynı eğitim felsefesini paylaşmalıdır. Doğrudan onunla konuşmayı deneyin ve aşağıdaki soruları sormaya çalışın: Öğretmenlerden müfredatı sıkı bir şekilde takip etmeleri mi bekleniyor yoksa her bir çocuğun gelişimine göre bireyselleştirilmiş ders planları üzerine bir çalışma var mı? Okul, problemli ya da üstün zekalı öğrencilere nasıl davranıyor? Okulun disiplin konusunda izlediği yol nedir?
Eğer fırsatınız varsa, müdürün öğrencilere karşı nasıl davrandığını ve öğrencilerin ona nasıl davrandığını gözlemlemeye çalışın. Minneapolis’te yaşayan, iki çocuk annesi Lilli Thene “Ziyaret ettiğim ilkokullardan bazılarında müdürler sorularımı belirsiz cevaplarla geçiştirdi ya da cevaplayamadı” diyor. “Fakat en sonunda, seçtiğim okuldaki okul müdürü, tüm sorularımı çok güzel bir şekilde yanıtladı.”

Doğru Anaokulunu Seçmek : Öğretmenler

Çocuğunuzun eğitimindeki en büyük etki sınıftaki öğretmenler olacaktır, bu nedenle bazı öğretmenleri sınıfta ders anlatırken görmek isteyeceksiniz. Gözlemlediğiniz öğretmen çocuğunuzun dersine girmeyecek olan öğretmen olsa bile, genel eğitim kalitesi hakkında bir fikir sahibi olabileceksiniz.

(Eğer bir okul dersi izlemenize izin vermiyorsa, nedenini sorunuz; verilen cevaptan memnun değilseniz, bu okulu seçenekler arasından çıkartın.) Seattle’da yaşayan iki çocuk annesi Lisa Bond, öğretmenlerin öğretme tekniklerine bu şekilde çok dikkat ederek önem vermiştir. “Yaratıcı düşünceye ilham verebilecek birisini istedim, bu nedenle çocukların aynı görevi, aynı anda yapıp tamamlamadıklarına mı ya da kendi başlarına keşfetmeye teşvik edildiklerine mi önem verildiğine dikkat ettim.” Ayrıca çocuğunuzun karakterini ve davranışlarını göz önünde bulundurun. Bazı anaokulu öğretmenleri neşeli, aktif olup, uzun süre bir sandalyede oturmayı zor buluyorlar. Diğerlerinde ise bir plana ihtiyaç var. Burada marifet, çocuğunuz için en uygun olanı bulmaktır. “Bir seferde çok fazla şeyin gerçekleştiği sınıfları çok sevdim” diyor Gilberg. “Öğretmenlerin birçok öğretme tekniğinin bulunduğu ve çocukların sınıf içinde rahatça dolaşabilecekleri bir okul seçtim, bunun çocuklarım için iyi olacağını biliyordum.

 Aranması gereken bir diğer şey öğretmenlerin nitelikleridir. Anaokulu ve birinci sınıf öğretmenleri, okul öncesi eğitim ile alakalı eğitimler alıyor olmalılardır. Okulun, kaliteli bir mesleki gelişim için öğretmenlere fırsat sunup sunmadığını sorun.

Bu, okulun kaliteli bir eğitim vermeye kararlı olduğunun iyi bir işaretidir.

Doğru Anaokulunu Seçmek : Ne, Nasıl Öğretiliyor?

Okul öğrencilerine neler öğretiyor?
Son zamanlarda okulların daha zorlayıcı bir müfredata geçmeleri, anaokulu öğrencilerinin sadece harf ve sayıları öğrenmekle yetinmedikleri anlamına geliyor: İleri düşünen okullarda 5-6 yaşındaki çocuklar günlük tutuyor ve verileri kaydetmek için resim grafikleri kullanıyorlar. Ayrıca öğretmenlerin, dil, matematik ve fen derslerini kapsayacak kadar zamanı olduğundan emin olmak adına, pek çok bölge geleneksel yarım günlük sınıflardan ziyade tam gün anaokulu sınıfları sunuyor.
Fakat bunun ne kadarı çok fazla?

Ulusal Eğitim Derneği Ortak Yürütme Direktörü Marilou Hyson, Washington’da “Eğer test konusunda aşırı yüklenme varsa ve öğretim yöntemleri sadece resimli kartlar ya da tekrarlar kullanılarak yapılarak gerçekleştiriliyorsa, çocukların öğrenme konusundaki hevesini zayıflatma riski taşıyorsunuz” diyor.
“Ancak fikir yürütebilecekleri, ilgi çekici konuşmalar ve ilginç etkinlikler yoluyla onların araştırmalar yapmasına izin verildiğinde, sadece öğrenmekle kalmazlar, aynı zamanda bu deneyimden keyif alırlar. “Başka bir deyişle, bu çağdaki çocuklar, en iyi dokunarak, gözlemleyerek ve deneme yanılma yöntemleriyle öğrenirler. Bu nedenle, anaokulu sınıfındaki pek çok materyal, dokunmaya yönelik somut nesnelerden oluşmalıdır.

Çocuklara neyin, nasıl öğretileceğinin ötesinde, onlardan birinin beklenilen beceriyi edinmediğinde neler yaşayacağını bilmek daha önemlidir. Beklentiler ve müfredat okuldan okula değişirken, bunlar çocukların adım adım ilerlemelerine yardımcı olacak açık ve tutarlı planlar olmalıdırlar.

Sonuçta, uzmanlar ve veliler, bir okula geldiğinizde kendi gözlerinizle gördüklerinizin hayati önemi olduğunu kabul ediyorlar.
Oregon City’de 30 yıllık deneyime sahip bir öğretmen olan Tony Vaught, “Çocuklar mutlu görünüyor mu? İşte, bundan daha önemli bir şey düşünemiyorum” diyor.

Öğrenciler rahat etmeliler ve çoğu zaman gülümsemeliler. Çocuğunuzun öğrenme sevincini hissetmesi gerekiyor, diğer her şey bunun sonrasında kendiliğinden gerçekleşiyor.