Çocuğunuzun Daha İyi Ders Çalışabilmesi İçin Uygulayabileceğiniz 3 Alışkanlık

Çocuğunuzun Daha İyi Ders Çalışabilmesi İçin Uygulayabileceğiniz 3 Alışkanlık

Çocuklarınız sizi devamlı izliyorlar. Bu yüzden bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek onlara nasıl daha iyi ders çalışabileceklerini gösterebilirsiniz.

Çocuklarımız üzerinde tahmin edebileceğimizden daha büyük bir etkiye sahibiz. Bunu bazen çocuklarımız oynarken, bazen seslerimizi taklit ederken, bazen de söylediğimiz bazı cümleleri tekrar ettiklerinde farkederiz.

Eğer onlar üzerindeki bu gücümüzün farkına erkenden varabilirsek, yapabileceğimiz basit günlük değişikliklerle, çocuklarımızın akademik tecrübelerine küçük yaşlarından itibaren olumlu bir şekilde yardımcı olabiliriz.

Uygulayabileceğimiz bu alışkanlıklar:

  • Tutarlı bir program oluşturun

 

Hepimizin zaten çok yoğun olan yaşantıları var ve bazen zamanlarımızda tutarlılıklar olması bizler için çok zor olabilir. Ancak öğrenciler için bu konu çok hassas ve önemlidir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuz ve kendiniz için bir zaman çizelgesi oluşturarak iyi bir akademik davranış modelleyebilirsiniz.

Basit olarak program günlük yenilen yemeğin saatini, okunacak kitabın saatini, ders çalışacak zamanın saatini içerebilir.  Bu basit, fakat her gün tekrarlanan bu programı istikrarla uyguladığınız zaman, çocuğunuzun beyni kendisini bu koşullara yavaş yavaş hazırlayacaktır. Her gün aynı saatlerde çalışmaya, ya da kitap okumaya daha rahat odaklanacaktır.

Onun bu çalışma süreçlerinde, evdeki ortamı, ders çalışmasına uygun hale getirmeye özen gösterin.

Televizyonu kapatın, evdekilerden biraz daha sessiz olmalarını isteyin.

Evde bulunan yetişkinler de, okumak, ya da araştırma yapmak gibi işlerini bu şekilde programlayarak, çocuklar için iyi birer rol model olabilirler.

  • Teknolojinin sizi kontrol etmesine izin vermeyin

 

Teknoloji, tüm ihtişamını bir kenara bırakırsak, oldukça dikkat dağıtıcı olabilir. Hangimiz bir şeylere odaklanmamız gerektiği zamanlarda, sosyal medyada zaman kaybedip durmadık ki?

Çocuklarız bizim davranışımızı rol model olarak gördüklerinden dolayı, günün her anında, teknolojiden destek almamalıyız. Belirlenen çalışma saatleri süresince, ders çalışma ortamından cep telefonları, tabletler ya da bilgisayarlar gibi dikkat dağıtabilecek ürünler uzaklaştırılmalıdır. Teknolojiyi bir amaç olmak yerine araç olarak kullanmayı çocuklarınıza öğretebilirseniz, onların daha yaratıcı düşünce gücüne sahip olmalarını ve daha iyi düşünebilmelerine destek olabilirsiniz. Ayrıca bu teknolojik ekranlardan biraz olsun uzaklaşabilmeniz, ailenizdeki uyku kalitesini artıracak ve gözlerinizin daha iyi dinlenmesine yardımcı olacaktır.

 

  • Dağınıklıktan, düzenliliğe geçin

 

Bazen öğrencinizin düzenli olmaya çalışırken zorluk yaşadığınız farkedebilirsiniz. Açıkçası bu bir sanattır ve bu yetenek herkese nasip olmayabilir. Fakat düzenli olmak, yönergeleri nasıl takip edebileceğini bilmek, akademik ve kariyer başarıları açısından çok önemlidir.

Bu yüzden düzensizliğinizin çocuğunuzu nasıl etkilediğinin farkında olmalısınız. Eğer siz sürekli dağınıksanız, çocuğunuz da sürekli olarak dağınık olacaktır.  Bu durumu kontrol altına alabilmek için, bir davranış modeli programı oluşturup, günlük planlamalar yapıp, yapılacak listeleri oluşturabilirsiniz.

İnternet ortamından ya da kağıt üzerinde bir program oluşturabilir ve bu programa günlük görevleri ekleyebilirsiniz.

Sınıflarını ve ev ödevlerini bu şekilde takip edebilen öğrenciler, ilerde yönergeleri daha iyi takip edebilen bireyler olurlar bu da görevlerini başarıyla ve eksiksiz tamamlamalarına yardımcı olur.