Bu Yaz Çocuğunuzu Sonbaharda Alacağı Anaokulu Eğitimine Hazırlık için Yardımcı Olabilecek 4 İpucu

Bu Yaz Çocuğunuzu Sonbaharda Alacağı Anaokulu Eğitimine Hazırlık için Yardımcı Olabilecek 4 İpucu

Bu Yaz Çocuğunuzu Sonbaharda Alacağı Anaokulu Eğitimine Hazırlık için Yardımcı Olabilecek 4 İpucu

Öğrenim süreci başlamadan önce yaz aylarının rahat günlerinden faydalanın, böylece çocuğunuzun anaokulunun getireceği yeni zorlukları üstlenmesine yardımcı olun.

Bazı anaokulu çocukları okulun ilk günü için endişeli olsa da diğerleri başlamak için sabırsızlanıyorlar. Arkadaşlarının veya kardeşlerin okula gittiklerini ve eğlenceli sanat projeleri ve yeni bir arkadaş grubu ile döndüklerini görüyorlar. Anaokuluna başlamadan önce yaz boyunca genellikle duyguları artıyor; ebeveynler, yaz başlamadan önce onları bu sürece nasıl alıştıracaklarını merak ediyorlar.

Şanslıyız ki, hayatınızın her döneminde bir sonraki adıma hazır olduğunuzdan emin olabilmek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Anaokulu Eğitimine Hazırlık : Okulunuzu Tanıyın

Bir çok okul ailelere okul başlamadan önce okulu tanıttıkları oryantasyon eğitimlerinden sunarlar. Bunlardan yararlanın. Hatta bazıları “Anaokulu eğitimi” adı altında sınıflar açılmadan 1 hafta önce bu tarz eğitimler sunarlar. Sınıfların kontrolü dışında, çocuğunuzun okulda zaman geçirebileceği oyun alanları, kafeteryalar gibi diğer alanları da görmeyi, kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Çocuğunuzun nerede olabileceğini öğrendiğinizde, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca çocuğunuz da nerelerde zaman geçireceğini gördüğü zaman daha da heyecanlanacak ve ilk gün yaşayacağı korkuyu oldukça azaltmış olacaktır.

 

  • Anaokulu Eğitimine Hazırlık : Basit Becerileri Uygulama

 

Sınıfları ne olursa olsun, ebeveynlerde ve çocuklarda en yaygın problem, okula hazır olmadıklarını hissettikleri korkularıdır.

Bu korkuyu yenebilmek için, çocuğunuzun alfabeyi sayabilmesi, kendi adını yazabilmesi ve basit olarak sayıları sayabilmesi gerekir. Eğer bu konuda kafanız biraz karışıksa, bir sonraki yıl üzerinde durulacak becerileri veya kavramları belirlemek için çocuğunuzun öğretmeniyle görüşebilirsiniz. Yaz tatilini temel bir anlayış oluşturarak geçirirseniz, hem olumlu bir tutum hem de açık fikirlerle yeni yıla gireceksiniz.

  • Anaokulu Eğitimine Hazırlık : Bağımsızlığı öğrenin

Çocuğunuzun anaokuluna başlaması sizi biraz aşırı korumacı hissettirebilir. İkinizin de bağımsız olarak zaman geçirmeyi öğrenmeniz gerekecek. Çocuğunuzu biraz yalnız bırakmanız, onu bu yönde olumlu etkileyecektir. Çocuğunuzun, bir ebeveynden yardım almadan durumları nasıl yöneteceğinizi bulması gerekecektir. Bu durumun alıştırmasını yapmak için, çocuğunuzun evde aktif bir rol almasına izin vererek, sorunları çözerek pratik yapmasını sağlayın. Olası senaryoları gözden geçirin ve uygun tepkilerin neler olabileceğini tartışın.

  • Anaokulu Eğitimine Hazırlık : Eğitimde Eğlenceyi Keşfedin

 

İkinizin de anaokulu için kendinizi hazır hissetmek isteyecek olmanıza rağmen, bunun çocuğunuzun eğitim hayatındaki önemli bir kilometre taşının başlangıcına işaret ettiğini unutmamak gerekir. Çocuğunuzun merak duygusu besleyerek öğrenmeyi eğlenceli hale getirin, böylece okuldan korkmaz. Akademik sürecin küçük adımlarında sevinç bulmak için birlikte çalıştığınızda, ömür boyu öğrenme sevgisini teşvik edersiniz. Ancak unutmayın ki öğrenciniz hala çok genç ve ilk etapta zıt bir etkiye sahip olacak. Ancak okula doğru miktarda hevesle yaklaşırsanız, çocuğunuza yaşam boyunca, üniversite hayatına kadar taşıyacağı heyecanı aşılayabilirsiniz.